fbpx

MÝTUS/FAKT: V zimě naše tělo nepotřebuje tolik tekutin jako v létě.

muž v bunde v zime s fľašou v ruke na druhej strane muž s fľašou v ruke v lete

Mnozí lidé si spojují dehydrataci a přetížení organismu jen s horkými letními dny. To, že venku nevládnou vedra ještě neznamená, že naše tělo potřebuje méně tekutin. Stejně jako v letních měsících, stejně jako v zimních měsících je třeba si udržovat dostatečný denní příjem tekutin, především vody, který by měl být v objemu minimálně 2 až 3 litry denně. Zima je obdobím, kdy bychom kromě dostatečného pitného režimu měli zařadit do jídelníčku energeticky bohatší složky potravy.

Fakt: Ve skutečnosti je mnohem snazší si udržet dostatečnou hydrataci v letu než zůstat dostatečně hydratovaný v zimě.

Dehydratace neznamená jen pocit žízně. Je mnohem nebezpečnější, protože naše tělo je z převážné části tvořeno vodou. Tak například organismus novorozence je tvořen až z 80 % vodou a proto na každé 1 kg miminka připadá až 100-150 ml tekutin.

Dehydratace nastává, v případě, že nemá organismus dostatek tekutin pro správné fungování. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují množství vody. Denní potřeba tekutin závisí na váze jedince, ale dokážou ji výrazně ovlivnit faktory jako zdravotní stav, věk, pohlaví, tělesná aktivita, intenzita zátěže či klimatické podmínky, především však strava a životní styl.

Obecně by měl dospělý člověk denně vypít 20 – 40 ml tekutin (nejlépe vody) na 1 kg své váhy bez ohledu na roční období. Při průměrné váze Slováka by to bylo od 1,5 l po 3l au průměrné ženy ze Slovenska od 1,3 po 2,6 l.

Jak přicházíme o vodu v zimě

Ve skutečnosti je být dostatečně hydratován v letních měsících jednodušší než si udržet dostatečnou hydrataci v zimě, kdy je pohyb, především po venku, méně intenzivní. V chladném počasí mám náš organismus tendenci potit se méně, což se nám jen zdá. Navíc chlad “otupuje” receptory v dutině ústní, což způsobuje sníženou citlivost na žízeň. V zimním období ztrácíme více vody při dýchání, což se však dá postřehnout jen stěží.

Kromě toho je v zimním období náš imunitní systém vystaven každodenní zátěži. Chlad vysouší sliznice dýchacích cest, které jsou takto oslabeny a nedokážou se ubránit ze všech stran útočícím virům a bakteriím. Právě dostatečný pitný režim zajistí dostatečně vlhké sliznice, které si z viry a bakteriemi hravě poradí.

Další negativa přináší pobyt v přetopených a nevětraných místnostech, teplotní rozdíly při přechodech z tepla do zimy či nedostatek ovoce a zeleniny během zimy.

V podstatě je to jedno jaké je roční období. Jak v chladném tak teplém počasí náš organismus neustále ztrácí vodu. Venkovní teplota však ovlivňuje rychlost, jakou se voda z organismu ztrácí. Při procesech jako jsou vylučování, pocení, ale i dýchání se množství vody v těle snižuje. Odhadem vyloučí naše tělo denně kolem 2000 až 2500 ml tekutin, přičemž jen dýcháním v klidném stavu ztratí tělo denně až 800 ml vody. Při běžném pocení ve dne s průměrnou teplotou kolem 20 °C je to kolem 500 ml. Močem vyloučíme nejvíce vody z těla a to až 1,5 l.

Tipy pro váš pitný režim v chladném počasí

I když máte chuť se zahřát horkým čajem či svařeným vínem, vyšší teplota nápoje může způsobit poškození sliznice již tak suché sliznice.

Nejlepším zhodnocením množství přijaté vody v organismu je Vaše moč. Správné vylučování je ukazatel dobré hydratace organismu. Moč by měla být během celého dne průsvitná, příp. slabě žlutý a v dostatečném objemu. Během celého dne znamená, že moč bude průsvitná i ráno po probuzení, obvykle is noční procházkou na WC. A měl by být také bez zápachu.

Jiné indikátory dostatečného pitného režimu, které je dobré si všímat jsou tvorba slin a jejich průsvitná barva, opakované močení, jazyk bez povlaku, ale i zdraví pocit hladu.

Udržujte pestré složení tekutin, základ každého správného pitného režimu by měla tvořit dostatečně tvrdá kvalitní pitná voda. Dále nízko a středně mineralizované pramenité a minerální vody s obsahem sodíku méně než 400 mg/l, kojenecká voda, kvalitní bylinkové neslazené čaje, zejména zelený čaj, 100% přírodní ovocné a zeleninové šťávy.

Přečtěte si o všech nepříznivých důsledků nedostatečného pitného režimu ao všech projevech dehydratace ZDE: Pozor: malá ztráta zhoršuje soustředění. Ztráta vody o 12% způsobí už totální kolaps organismu.