fbpx

Na slovíčko s Martinom: Keď sa hobby stane životnou vášňou

Každý športovec neustále hľadá spôsoby, ako optimalizovať svoj výkon a získať konkurenčnú výhodu. Zatiaľ, čo tréningové techniky, výživa a mentálna príprava sú kľúčovými aspektmi, väčšina zabúda na jeden dôležitý, ak nie najdôležiteší faktor. A to kyslík a jeho vplyv na výkonnosť a kondíciu.

Na túto tému sa dnes porozprávam s Martinom, profesionálnym triatlonistom, ktorý svoj prvý pretek absolvoval len v roku 2019. Dnes už má za sebou viac ako 30 štartov na rôznych podujatiach doma i v zahraničí.

Ľubomír: Ahoj, vítam ťa u nás. Na úvod by si nám mohol povedať niečo viac o sebe a ako si sa vlastne dostal k triatlonu?

Martin: Ahojte, ďakujem za pozvanie. Je skvelé byť tu. Tak ako všetci už viete, volám sa Martin. To čo ste o mne možno nevedeli, pochádzam z Piešťan, teda z mesta, v ktorom sa športy ako plávanie a vodné pólo tešili veľkej obľube a úspechom. S bratom sme boli od malička veľmi živí a milovali sme pohyb akéhokoľvek druhu. Najviac mi však k srdcu prirástla práve voda. Asi vďaka otcovi, ktorý v tých časoch patril k vodnopólistickej špičke, nielen v Piešťanoch. A tak som sa od 8 rokov, venoval naplno vodnému pólu.

Myslím si, že aj vďaka tomu moje boli začiatky s triatlonom oveľa jednoduchšie. Práve plávanie väčšina považuje za najťažšiu časť triatlonu. S vodou sa musíte zľadiť a to môže trvať roky. Práca s kyslíkom je tu o to dôležitejšia aj pre to, že plávaním sa preteky začínajú a keď nechýtite ten správny rytmus do konca preteku ho už nemusíte dobehnúť.

Ľubomír: Kyslík hrá kľúčovú úlohu pri akomkoľvek pohybe, nehovoriac o vytrvalostných športoch, akým je triatlon. Ako vnímaš kyslík ty?

Martin: Kyslík je rozhodujúci pre produkciu energie v tele, predovšetkým pri aeróbnych aktivitách, ako je plávanie, byciklovanie a beh – tri disciplíny triatlonu. Čím viac kyslíka je k dispozícii, tým efektívnejšie môžu svaly generovať energiu, oddialiť únavu a zlepšiť vytrvalosť.

Počas tréningu sa zameriavam na zlepšenie výkonnosti môjho kardiovaskulárneho systému. To zahŕňa činnosti, ktoré zvyšujú kapacitu mojich pľúc, zvyšujú kapacitu prenosu kyslíka v krvi a optimalizujú schopnosť mojich svalov využívať kyslík. Takto dokážem udržať vyššiu intenzitu počas dlhšieho trvania, čo je pri triatlonových podujatiach nevyhnutné.

Ľubomír: Môžeš nám upresniť, ako telo využíva kyslík počas rôznych disciplín triatlonu?

Martin: Pri plávaní je dôležitá správna technika dýchania, aby sa zabezpečil konzistentný prísun kyslíka. Keď ste na bicykli, udržiavanie stabilného a kontrolovaného dýchacieho vzoru sa stáva životne dôležitým. Cyklistika si vyžaduje rovnováhu medzi aeróbnym a anaeróbnym úsilím a efektívne využitie kyslíka pomáha oddialiť nástup únavy.

Napokon, v behu ako poslednej disciplíne, je dopyt po kyslíku vysoký. Dobre trénovaný kardiovaskulárny systém umožňuje udržiavať vysoké tempo. Čím efektívnejšie dokáže moje telo transportovať a využívať kyslík, tým lepšie môžem podávať výkony v každej disciplíne.

Ľubomír: Aké špecifické tréningové stratégie alebo techniky používaš na optimalizáciu využitia kyslíka v tele?

Martin: Vytrvalostný tréning tvorí základ môjho režimu. Dlhé tréningy v ustálenom tempe pomáhajú zlepšiť aeróbnu kapacitu, zatiaľ čo intervalové tréningy a tempové behy posúvajú hranice môjho anaeróbneho prahu. Okrem toho začlenenie aktivít krížového tréningu, ako je plávanie a bicyklovanie, pomáha zabezpečiť, aby všetky svalové skupiny boli dobre upravené a efektívne pri využívaní kyslíka.

Ľubomír: A čo tréning vo výške? Považuješ to za prospešné pri zvyšovaní využitia kyslíka v tele?

Martin: Áno, výškový tréning je cenný nástroj pre mnohých vytrvalostných športovcov, vrátane mňa. Vystavenie tela nižším hladinám kyslíka vo vyšších nadmorských výškach stimuluje adaptácie, ako je zvýšená produkcia červených krviniek, čo zvyšuje kapacitu krvi prenášať kyslík. Pri návrate do nižších nadmorských výšok na súťaž môžu tieto úpravy poskytnúť zvýšenie výkonu.

Ľubomír: Pred mesiacom sme sa stretli a ja som ti dal našu kyslíkovú vodu KAQUN. Povedal som ti užívaj ju pravidelne a dáš mi potom vedieť. Tak čo nabudil ťa kyslík?

Martin: Prvé, čo som si všimol, bola výborná regenerácia a kvalita spánku. Ráno som sa budil svieži a ako si mi odporučil vždy som začal deň s 1-2 dcl kyslíkovej vody KAQUN. Ďalej som si všimol, že pred užívaním kyslíkovej vody som mal problém so skorým nástupom únavy, následnou bolesťou svalov a kŕčov. To, čo si veľa ľudí ani neuvedomuje, že od množstva kyslíka závisí ako dobre dokážeme využiť prijímané vitamíny a minerály, čo je pri športovej výžive mimoriadne dôležité.

Ľubomír: Na záver, máš nejakú radu pre začínajúcich triatlonistov?

Martin: Dôslednosť a konzistencia je kľúčová. Buďte vo svojom tréningu usilovní a začleňte doň kombináciu vytrvalostných, intervalových a silových tréningov. Zamerajte sa na správne dýchacie techniky počas každej disciplíny a zvážte výškový tréning, ak je to možné. A samozrejme nezabúdajte na regeneráciu, aby ste sa uistili, že sa vaše telo dokáže prispôsobiť a podávať čo najlepší výkon.

Prajem všetkým, ale najmä začínajúcim triatlonistom nech je pre Vás každý tréning novým dobrodružstvom.