fbpx

14 nápojov, ktorým je najlepšie sa vyhnúť

pohľad z vrchu na pohár plný koka koly s ľadom

Priemerný Slovák vypije za rok asi 1095 litrov tekutín. 15 % z tohto množstva tvoria balené vody. Bohužiaľ väčšinu z týchto balených tvoria ochutené vody.

Priemer balenej neochutenej vody na jedného obyvateľa v EU je asi 109 l/rok, zatiaľ čo na Slovensku len 65,1 l/rok, pričom priemer balenej ochutenej vody na jedného obyvateľa SR je skoro rovnaký ako v EU, a to až 96 l/rok.

Neodporúčajú sa piť lacné zeleninové a ovocné šťavy bežne dostupné v obchodoch. Väčšina z týchto štiav je pasterizovaná, čo znamená, že boli pozbavené dôležitých enzýmov a vitamínov.

Ďalej by sme nemali piť kolu a iné sladké nápoje. Pravidelné pitie negatívne ovplyvňuje pečeň, obličky, kosti a mozgovú aktivitu. Obličky navyše nevedia takéto množstvo cukru spracovať. Nespracovaný cukor je vylučovaný do moču, kde na seba viaže vodu, ktorá by za normálnych okolností ostala v obličkách.

„Najsmiešnejší fakt v tomto smere je, že mnoho ľudí si myslí, že light nápoje sú zdravé, pretože obsahujú umelé sladidlá a nemajú veľkú energetickú hodnotu. Je to však obrovský klam. Umelé sladidlá sú oveľa horšie ako samotný cukor, pretože sa v tele inak metabolizujú a nielenže vám môžu spôsobiť nadváhu rýchlejšie ako samotný cukor, ale zároveň vám poškodia celý organizmus.“

MUDr. František Kožíšek, Státni zdravotní ústav ČR

Takisto by sme nemali piť vodu z plastovej fľaše, ktorá bola vystavená slnečnému žiareniu. V reakcii na teplo sa môžu uvoľňovať toxické látky z plastu do vody. Sklo je v tomto prípade určite bezpečnejšie.

Ďalej by sme nemali piť limonády, ovocné nápoje a sirupy, ktoré je možné za relatívne nízku cenu kúpiť v bežnom obchode.

Tak isto by sme nemali piť sladené mliečne nápoje, akýkoľvek alkohol vo väčšom množstve, energetické nápoje a sójové mlieko.

Nevhodné sú takisto sušené alebo práškové nápoje.

V nápojoch vyššie vymenovaných môžeme nájsť baktérie, pesticídy, ťažké kovy, chemikálie a samozrejme cukor, v najhoršom prípade aj ťažké jedy.

Pri káve a čiernom čaji je to otázne. Samozrejme, že v menšom množstve sú neškodné. Látky ako kofeín a taurín v nápojoch podporujú vylučovanie moču a odvodňujú organizmus. Čierny čaj a čaje tohto typu spôsobujú vysušovanie tráviacej sústavy, kvôli obsahu triesloviny.

Na jeden takýto nápoj s obsahom kofeínu sa odporúča vypiť na oplátku 1-2 poháre vody.

Prečo nie je dobré dlhodobo piť “bublinkové” vody?

Pod pojmom perlivá voda máme na mysli vodu umelo „dosýtenú“ oxidom uhličitým (minerálne vody však môžu obsahovať CO2 prirodzene z prameňa). Bohužiaľ, okrem pocitu úľavy po jedle, kedy slúži umelo dosýtená voda ako digestívum a „lepšej“ chuti vody, má oxid uhličitý len samé nevýhody.

Už len fakt, že CO2 je odpadovým materiálom a organizmus sa ho musí zbavovať, by malo hovoriť samo za seba. Za ďalšie, CO2 znižuje pH vody v tele (prítomné CO2 sa vo vode rozpúšťa na kyselinu uhličitú, tá je kyslejšia ako voda, avšak nie kyslejšia ako žalúdočné šťavy).

Zdravý človek nemá našťastie problém sa zbavovať tohto oxidu uhličitého, buď ho vydýcha alebo priamo „vygrgá“. U chorých ľudí treba byť opatrnejší. Pri “bublinkových” vodách sa nám teda zdá, že chuť je oveľa lepšia, pričom je to len následok „otupenosti“ chuťových buniek. Vďaka CO2 vydrží voda dlhšie bez známok straty kvality. Tak isto nie je pravda, že perlivé vody dokážu uhasiť smäd v menšom množstve a rýchlejšie.

Už samotný smäd je signálom dehydratácie organizmu, kedy je práve naopak potrebné vypiť väčšie množstvo vody na rehydratáciu. Navyše CO2 v umelo sýtených vodách vyvoláva močopudné účinky.

Po napití sa “bublinkovej” vody sa ústna dutina, resp. sliznica prekrví oveľa viac ako pri neperlivej vode, čím sa znižuje citlivosť chuťových receptorov. Následne sa CO2 vstrebáva v žalúdku. Pri citlivejších žalúdkoch dochádza k jeho podráždeniu. CO2 má za následok zvýšenú činnosť žalúdka a zrýchlenie dychu, čo v konečnom dôsledku znamená okyslenie krvi.

Umelo sýtené nápoje poškodzujú zuby, najmä zubnú sklovinu a zvyšujú krvný tlak. Niektoré štúdie uvádzajú, že pitie takýchto vôd má za následok rakovinu pankreasu.

„Predstavte si, že vypijete naraz tri decilitre vody umelo dosýtenej CO2. Do tela dostanete približne jeden a pol gramu oxidu uhličitého. Je to približne štvornásobok našej celkovej minútovej produkcie tejto látky.“

Prečo nie je dobré piť “dietnú” kolu?

Tzv. diétne koly obsahujú namiesto cukru umelé sladidlá, ktoré sú v mnohých prípadoch ešte horšie ako cukor, napr. sukralóza v nich obsiahnutá je dokonca 600- krát sladšia ako cukor. Tieto umelé sladidlá metabolizujú v tele inak a nielenže Vám môžu spôsobiť nadváhu rýchlejšie ako samotný cukor, ale zároveň Vám poškodia celý organizmus.

P.S. Musíme si uvedomiť, že to čo vypijeme sa na nejaký čas stane súčasťou nášho vnútorného prostredia. Každá tekutina, ktorá sa dostane do nášho tela, sa musí premeniť a očistiť na podobu štruktúrovanej vody, ktorá je súčasťou nášho organizmu. Na túto premenu je potrebné vynaložiť určité množstvo energie. Pri všetkých vyššie spomenutých nápojoch je oproti minerálnym a pramenitým neochuteným pitným vodám potrebné vynaložiť oveľa viac energie. Táto energia následne chýba napríklad imunitným bunkám.