fbpx

Dôvod prečo nám novoročné predsavzatia nevychádzajú a ako to zmeniť

Keď hodiny odbijú polnoc, ľudia na celom svete sa zapájajú do prastarej tradície, dávajú si novoročné predsavzatia. Tieto predsavzatia sú často sústredené okolo sebazdokonaľovania a odhodlania priniesť pozitívne zmeny v našom živote. Nie je to len zoznam predsavzatí, ale záväzok k odolnosti, rastu a snahe o lepšie ja.

Väčšina ľudí priznáva, že im predsavzatia na nový rok nevydržia viac ako pár dní. V skutočnosti len asi 8% ľudí skutočne aj dodrží celý rok to, čo si na predsavzali. Dnes sa pozrieme na novoročné predsavzatia z pohľadu nášho mozgu. Tomu sa nové veci teda vôbec nepáčia.

95% toho, čo cez deň robíme, je zvyk. Zvyk je zautomatizované správanie, na ktoré sa nemusíme sústrediť, či vyvíjať zvlášť energiu. Dokonca aj všetky rozhodnutia, ktoré prijímame v rámci určitého zvyku, sú spravené skôr, ako o nich vôbec začneme rozmýšľať.

V skutočnosti nám zvyky pomáhajú fungovať efektívne v každodennom živote. Predstavte si, že by ste sa zakaždým ako si sadnete na bicykel museli učiť znova a znova bicyklovať. To ako ráno vstávame, či si ako prvé dáme kávu alebo studenú sprchu. Všetko je zvyk. S najväčšou pravdepodobnosťou, to čo sme robili dnes ráno, sme robil aj včera ráno a aj predvčerom…

Môže za to náš mozog

Náš mozog, presnejšie vývojovo najstaršia časť– zadný mozog, totiž miluje predvídateľnosť. Zadný mozog nemá rád zmenu, pretože zmena nie je predvídateľná. Je to preto, lebo náš zadný mozog pracuje z predpokladu, že každý zvyk, ktorý máme, je nevyhnutný pre naše prežitie a teda nerozlišuje ani medzi zlými a dobrými zvykmi.

Ak spravíme niečo, čo nezodpovedá našim zvykom, mozog začne vysielať varovné signály, vytvorí strach, aby zabránil zmene a snaží sa, čo najskôr obnoviť pôvodný stav. Takto nás náš mozog drží zaseknutých namieste.

2 kroky ako si vytvoriť nový zvyk

Už vieme, prečo sa nám nedarí plniť naše novoročné predsavzatia. Teraz sa pozrime na to, ako to môžeme zmeniť. V prvom rade je dôležité vedieť, čo chceme dosiahnuť. Ak nevieme kam ideme, je jedno ktorou cestou pôjdeme. Požičiame si citát z Alici v krajine zázrakov:

Povedala by si mi, prosím, ako sa stadeto dostanem?“
„Záleží na tom, kam sa chceš dostať, odpovedala jej Mačka.
„To je mi jedno,“ – Alica na to.
„Nuž, tak je jedno, kade pôjdeš,“ povedala Mačka.

Keď už vieme, čo chceme dosiahnuť, už stačí byť len konzistentný a odhodlaní, robiť potrebné kroky na dosiahnutie svojho cieľu deň za dňom, až pokým sa z toho nestane zvyk. Potom to už pôjde samo.

Nakoniec pre všetkých dobrá správa

Je dokázané, že je pre nás jednoduchšie začať s niečím na začiatku nového týždňa, na začiatku nového mesiaca, či začiatku nového roka. Je to spôsobené pocitom “čistého štítu”, pri ktorom pociťujeme väčšiu túžbu prijmať nové výzvy, a tak je pravdepodobnejšie, že splníme nové ciele a budeme otvorenejší zmenám.

Zaujímavé výsledky priniesla aj ďalšia štúdia. Ak si dáte novoročné predsavzatia, máte až desaťkrát väčšiu pravdepodobnosť, že skutočne zmeníte svoje správanie, oproti osobám, ktoré si nedávajú žiadne novoročné ciele.[1]

Medzi najčastejšie novoročné predsavzatia patria tie, ktoré nám majú pomôcť zlepšiť naše zdravie. Ako napríklad začať behať, prestať fajčiť, či začať sa zdravšie stravovať. Kyslík s vodou sú rozhodujúcimi látkami pre nás a kvalitu nášho života.

Jednoduchý návyk – napiť sa 5x za deň, môže teda úplne zmeniť kvalitu zdravia. My máme dokázané, že pravidelné pitie kyslíkovej vody KAQUN, prináša mnoho benefitov pre naše zdravie. Zlepší všetky procesy prebiehajúce v našom tele, ochráni naše bunky pred hypoxiou a oxidačným stresom, znižuje krvný tlak či dlhodobú hladinu cukru v krvi, pomáha nám lepšie zvládať stres.


[1] Auld lang Syne: Success predictors, change processes, and self-reported outcomes of New Year’s resolvers and nonresolvers, John C. Norcross, Marci S. Mrykalo, Matthew D. BlagysJournal of Clinical PsychologyVolume 58, Issue 4 p. 397-405, 2002