fbpx

Vitamín D: Zlepšite si náladu a udržte si zdravie pevne v rukách

Vitamín D je jednou z kľúčových živín. Naše telo ho potrebuje pre svoje správne fungovanie. Tento vitamín je dôležitý pre naše fyzické zdravie a takisto aj pre duševnú pohodu, hoci veľa ľudí si jeho význam nepripúšťa. V tomto článku si priblížime, prečo je vitamín D pre nás dôležitý.

Vitamín D je našou súčasťou od narodenia a veľkou mierou sa podieľa na našom raste a vývine. Má teda významný vplyv na všetky orgány v tele:

  • na zdravie kostí a zubov,
  • na kostnú dreň,
  • črevá, obličky,
  • pľúca, prostatu,
  • pokožku, sietnicu,
  • žalúdok aj maternicu.

Pozitívne ovplyvňuje aj:

  • zrak a sluch,
  • svalovú funkciu,
  • trávenie,
  • imunitu.

Vitamín D je jedným z kľúčov k zdraviu, kondícií a pozitívnej nálade

Každá bunka v ľudskom tele má receptory na vitamín D, na ktorý sa dokáže naviazať. Najnovšie výskumy potvrdili, že hladina vitamínu D v našej krvi ovplyvňuje aj kardiorespiračné schopnosti srdca, obehového systému a pľúc.

To znamená, že je dôležitým faktorom pre zabezpečenie dostatočnej dodávky kyslíka pre naše pracujúce svaly a tkanivá. Kardiorespiračná úroveň je hlavným ukazovateľom našej fyzickej zdatnosti, ktorá ovplyvňuje naše zdravie a duševnú pohodu.

Mnohé výskumy ukazujú, že medzi nízkou hladinou vitamínu D a poruchami nálad existuje korelácia. Nedostatok vitamínu tak môže viesť k symptómom podobným depresii. Ľudia s depresiou majú aj vyššie šance na nedostatok vitamínu D.

Takže ak sa posledné dni cítite bez nálady a máte pocit, akoby vám nič neprinášalo radosť, skontrolujte si hladinu vitamínu D.

Dlhší život vďaka vitamínu D?

Výskumy ukázali, že jedinci s lepšou kardiorespiračnou zdatnosťou si udržujú lepšie zdravie a žijú dlhšie. Toto pozitívne pôsobenie je spojené s tým, že ich bunky majú neustály prísun dostatočného množstva kyslíka, čo pomáha mitochondriám – tzv. “bunkovým elektrárňam” – produkovať dostatok energie vo forme ATP. Tá poháňa všetky dôležité procesy v ľudskom tele.

Ako príklad môžeme uviesť Japoncov, ktorí vedú vo svetovom rebríčku v dĺžke života. Ich dlhovekosť je spojená s pravidelnou konzumáciou vitamínu D z morských rýb, ktoré sú bohatou súčasťou ich jedálnička.

Správna hladina vitamínu D robí s nami zázraky

Výskumy dokazujú, že ľudia s vyššími hladinami vitamínu D majú lepšiu kardiorespiračnú zdatnosť. Tí, ktorí mali najvyššie hladiny vitamínu D, dosahovali štvor- až päťnásobne vyššiu úroveň kardiorespiračnej zdatnosti v porovnaní s tými, ktorých hladiny vitamínu D boli na nízkej úrovni.

Okrem toho ďalšia štúdia zistila, že dostatočne vysoká hladina vitamínu D znižuje riziko vzniku mnohých typov zhubných nádorov až o 20 %.

Je ale dôležité si uvedomiť, že nadmerný príjem vitamínu D môže byť škodlivý. Preto je potrebné dbať na opatrnosť, aby sme neprijímali príliš veľké množstvo, pretože to môže spôsobiť nadmerné hromadenie vápnika v krvi, čo vedie k nevoľnosti a slabosti.

Informácie o spôsoboch získavania tohto dôležitého vitamínu a o tom, koľko vitamínu D vlastne potrebujeme, sú dostupné v našom staršom článku.

Nedostatok vitamínu D spôsobuje problémy

Mnohí vedci tvrdia, že skutočná potreba vitamínu D je vyššia, ako aktuálne odporúčajú referenčné hodnoty príjmu (RI). Ich odporúčania pre príjem tohto vitamínu sa pohybujú medzi 30 a 100 mikrogramami denne.

Ľudia s nadváhou a diabetom ešte viac čelia problémom s tvorbou a využitím vitamínu D. Nedostatok vitamínu D môže ovplyvňovať biochemické procesy, ktoré vedú k rozvoju diabetes mellitus 2. typu, vrátane poškodenia funkcie beta buniek v pankrease, vzniku inzulínovej rezistencie a zápalu.

Vitamín D pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Doplňanie tohto vitamínu sa zdá byť prospešné, najmä u jedincov s nízkymi hladinami vitamínu D. Vyššie hladiny vitamínu D v krvi sú spájané s nižším rizikom vzniku cukrovky 2. typu.

Vitamín D má vplyv na fungovanie srdca aj pľúc

Vitamín D hrá dôležitú úlohu pri správnom fungovaní našich pľúc a srdca, pretože pridáva telesnú schopnosť dodávať kyslík do jednotlivých svalov a buniek. Podľa jednej štúdie, hladiny vitamínu D v krvi určujú, ako dobre dokážu naše bunky využívať kyslík, čo má významný vplyv na rýchlosť bunkového starnutia (našu životnosť) a tréningovú kapacitu.

Úrovne kardiorespiračnej zdatnosti sa merajú ako naša maximálna spotreba kyslíka počas tréningu a sú známe aj ako VO2max. VO2max predstavuje maximálny objem kyslíka (v mililitroch), ktorý môžu pľúca prijať za jednu minútu.

Dbajte na to, aby váš príjem vitamínu D bol správny.