fbpx

Zvládnite jarnú únavu a vychutnajte si Veľkú noc

S príchodom jari sa spolu s prebúdzajúcou sa prírodou, prebúdza aj niečo iné – jarná únava. Tento stav, známy aj ako sezónna depresia, postihuje mnohých ľudí práve počas prechodu zo zimy do jari. Tento stav ešte viac prehĺbujú pre jar príznačné respiračné ochorenia, ako je astma a alergie.

Jarná únava sa prejavuje rôznymi spôsobmi a môže mať individuálne prejavy u rôznych ľudí. Vo všeobenosti sa prejavuje ako zvýšená únava a nedostatok energie. Ľudia sa môžu cítiť unavení aj po dlhšom spánku a majú problémy so sústredením. S tým súvisí aj zmena našej nálady. Môžeme pociťovať zvýšenú podráždenosť, nervozitu alebo depresiu. K tomu sa ešte často pridajú fyzikálne príznaky ako ako bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, únava očí a podráždenie.

Prečo k tomu dochádza?

Jarná únava je spojená so zmenami svetelných podmienok a hormonálnou nerovnováhou v tele. Je známa aj ako sezónna depresia, teda stav, ktorý postihuje mnohých ľudí počas prechodu zo zimy do jari. Zdá sa, že aj napriek tomu, že dni sú dlhšie a máme viac slnečných lúčov, naše telo sa ešte stále zotavuje zo zimného obdobia a prispôsobuje sa novým podmienkam.

Zmena dĺžky denného svetla negatívne ovplyvňuje náš cirkadiánny cyklus a môže viesť k narušeniu spánku. O zdravom spánku písali v predchádzajúcom článku: Zdravý spánok. Cesta k lepšiemu životu.

Nadýchnite sa hlboko. Je to prvá vec, ktorá vám napadne, keď cítite únavu?

Azda najdôležitým faktorom pri jarných ťažkostiach je kyslík. Mnohí z nás sa počas jari snažia tráviť viac času vonku, no pre organizmus ešte stále zvyknutý na zimné obdobie, to môže byť náročné. Platí to obzvlášť pre ľudí, ktorí trpia respiračnými ochoreniami, ako je astma alebo alergie.

Niektoré alergény, ako peľ alebo prach, môžu spôsobiť alebo zhoršiť respiračné choroby, ako je astma. Tieto choroby môžu mať za následok chronické problémy s dýchaním a môžu zvýšiť riziko hypoxie. Okrem toho ľudia s alergiami alebo respiračnými chorobami môžu mať zníženú ventiláciu pľúc, čo môže viesť k hromadeniu oxidu uhličitého v tele.

Možno si to neuvedomujeme, ale alergie môžu mať okrem krátkodobých nepríjemných symptómov ako svrbenie, výtok z nosa, či kožných vyrážok aj výrazný vplyv na naše zdravie a pohodu z dlhodobého hľadiska. Niektoré alergie sú spojené s dýchacími problémami, ako je napríklad alergická rinitída, astma alebo alergická bronchitída. Tieto stavy spôsobujú zápal dýchacích ciest a opuch, čo má za následok obštrukciu dýchacích ciest a znížený prúd kyslíka do pľúc. Z dlhodobého hľadiska môže viesť k hypoxii.

Aktuálne máme peľovú sezónu, kedy nám kvitnú predovšetkým stromy. Prvá sa po zime obvykle prihlási produkciou peľu lieska a jelša. Zapamätajte si aj, že najviac peľov vo vzduchu je totiž pri slnečnom, suchom a veternom počasí.

Najvážnejšou formou alergickej reakcie je anafylaxia, ktorá môže spôsobiť vážne dýchacie ťažkosti a akútnu hypoxiu. Tento život ohrozujúci stav vyžaduje okamžitú lekársku pomoc a liečbu adrenalínom.

Zvládneme to!

Hoci jar prináša viac slnečných dní, ešte stále to neznamená dostatok slnečného žiarenia pre náš organizmus. Preto by sme ani v tomto čase nemali zabúdať dopĺňať v dostatočnom množstve vitamín D, ktorý hrá zásadnú úlohu pri prirodzenej obranyschopnosti a pri znižovaní zápalu v tele. Na druhej strane, nedostatok D-čka spôsobuje únavu a depresívne nálady.

Vitamín D hrá totiž dôležitú úlohu pri fungovaní našich pľúc a srdca, pretože ovplyvňuje schopnosť tela dodávať kyslík do jednotlivých tkanív, k jednotlivým bunkám

Kyslík je to, čo dáva nášmu životu život. Nechajte ho preto prúdiť celým organizmom. Ranná prechádzka rýchlejšou chôdzou s dôrazom na dýchanie, pravidelný pitný režim, dostatok spánku a čo najmenej stresu. To všetko pridá nielen na dobrej nálade, ale predovšetkým na výkonnosti a motivácií k plneniu úloh a cieľov. Takéto dobíjanie bateriek máte navyše kedykoľvek „poruke“. Tak ako aj našu kyslíkovú vodu KAQUN.